Omiš - piasek, morze, rzeka, góry - wyprawa Bałkany #7

Omiš - piasek, morze, rzeka, góry - wyprawa Bałkany #7Omiš, góry, morze, rzeka i piaszczysta plaża to wszystko znajdziemy w tej jednej niewielkiej miejscowości. Miasto to położone jest w środkowo dalmatyńskiej części Chorwacji przy ujściu rzeki Cetina.


Krajobraz, w którym można jednocześnie zobaczyć skaliste góry i lazurowe morze robi piorunujące wrażenie. Do tego szeroka, żwirkowo - piaszczysta plaża sprzyjająca spacerom poza sezonem letnim. 

W Omiš zatrzymaliśmy się na nocleg na polu kempingowym (informacje o polu poniżej), takiego silnego wiatru nie przeżyliśmy jeszcze nigdy. Na szczęście oprócz zderzenia z kontenerem na śmieci, (dobrze, że był plastikowy), który wiatr przesunął wprost na stojącego busa i spotkania z kilkoma gałęźmi, nic się nie stało. 


Kolejnego dnia ruszyliśmy dalej w stronę Breli mijając takie widoki.Riwiera Makarska wita, zdjęcie zrobione przez szybę busa, która przebyła kilkaset kilometrów, więc jak widać nie jest zbyt czysta.  


Informacje praktyczne

Pole namiotowe Camp Galeb z własną plażą, domkami kempingowymi i miejscami na kampery. 
Poza sezonem (październik) za busa i dwie osoby  zapłaciliśmy 157 kn
Adres:Vukovarska 7, OmišPozdrawiam serdecznie
Dagmara

Split - miasto cesarza Dioklecjana - wyprawa Bałkany #6

Split - miasto cesarza Dioklecjana - wyprawa Bałkany #6


Split to tętniące życiem miasto, które powstało w murach 1700-letniego pałacu cesarza Dioklecjana, wpisanego na listę UNESCO.


Perystyl, miejsce kultu Dioklecjana. Cesarz pojawiał się w tym miejscu przyjmując poddanych oddających mu cześć.

Pałac powstał w latach 295-305 r. jest to najlepiej zachowana rzymska budowla na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.Spacerując wąskimi uliczkami musimy wznieść się ponad wszechogarniający chaos i spróbować odnaleźć ducha miasta. Przechadzając się śladami cesarza możemy podziwiać architekturę i jej detale.


Charakterystyczną budowlą Splitu jest 61-metrowa romańska dzwonnica, na której szczyt można wejść (za opłatą) i podziwiać panoramę.


Dzwonnica katedry św. Dujama

Wejście na jej szczyt nie należy do najłatwiejszych, przynajmniej nie dla mnie. Niestety nie udało mi się wdrapać na samą górę, lęk przed wysokością zrobił swoje. 


Wspięcie się po tych schodach, gdzie wokół szalejący wiatr próbował zrzucić na sam dół, było dla mnie niemożliwe. 


Mam nadzieję, że kiedyś zbiorę się na odwagę i wejdę na sam szczyt, ponieważ widoki z połowy wysokości są nieziemskie, a co dopiero z samej góry.


Z dzwonnicy udaliśmy się do wnętrza katedry. Katolicka katedra św. Dujama powstała w VII w. w miejscu mauzoleum prześladującego chrześcijan cesarza Dioklecjana.

Wnętrze katedry św. Dujama

Bogato zdobione wnętrze katedry przetrwało liczne przebudowy, stąd możemy w niej odnaleźć mieszankę stylów od romańskiego przez gotycki po barokowy.Katedralne drewniane drzwi zostały wykonane w 1214 roku przez Andrije Buvina, przedstawiają 28 scen z życia Jezusa Chrystusa.W podziemiach katedry znajduje się krypta, która została przekształcona na kaplicę św. Łucji


Krypta, kaplica św. Łucji


Po przeciwnej stronie katedry św. Dujama znajduje się Świątynia Jupitera, uważanego za ojca Dioklecjana, którą przekształcono w katedralne baptysterium. Jej sklepienie składa się  kasetonów, każdy o innym wzorze.

Sklepienie świątyni Jupitera

Wnętrze świątyni Jupitera
 Oczywiście nie obyło się bez kotów.


Informacje praktyczne

Pałac Dioklecjana położony jest między dworcem kolejowym, autobusowym i portem pasażerskim. 

Parkingi znajdują się w pobliżu, jednak ich cena to 30 kn za godzinę za busa. Spacer wewnątrz pałacowych murów i najbliższej okolicy zajmuje ok. 2 - 4 godzin, nam zajął 3 godziny.

Ceny biletów obejmujące:
- katedrę św. Dujama 
- kryptę (Kaplica św. Łucji)
- dzwonnicę
- baptysterium (Świątynia Jupitera)
Do każdego z tych miejsc można kupić oddzielny bilet lub łączony - 45 kn / 6 euroPozdrawiam serdecznie
DagmaraZobacz kolejny wpis: 

Omiš - piasek, morze, góry, rzeka - wyprawa Bałkany #7

http://dziennik-fotograficzny.blogspot.com/2018/01/omis.html

Šibenik o poranku - wyprawa Bałkany #5

Šibenik o poranku - wyprawa Bałkany #5


W poprzednim wpisie był Zadar nocą, tym razem Szybenik (Šibenik) o poranku. Zarówno zmierzch, jak i poranek to idealne pory do poznawania nowych miast. Pewnie zdążyliście już zauważyć, że stronimy od miejsc zaludnionych, przeludnionych i ze zbyt wielką ilością turystów. Tak też chcąc uniknąć znalezienia się w okolicznościach opisanych powyżej, wybieramy pory dnia, w których jest ich najmniej. Puste uliczki, skrycie przechadzające się koty, pojedyncze osoby zmierzające do pracy. Miasto jeszcze śpi. To jest idealna pora, żeby poznać architekturę i otaczający ją krajobraz miejski. Obserwuję zachowania, poznaję osoby, które prawdopodobnie przypadkiem znalazły się na mojej drodze. W fotografii staram się uchwycić ten decydujący moment.Spacerując wąskimi uliczkami, raz pnącymi się w górę, innym razem opadającymi, mijając niewielkie kościółki, czy też Sanktuarium św. Mikołaja, naprawdę, można się zgubić. My zgubiliśmy się w tym chorwackim labiryncie poznając różnorodne zaułki starówki.

Šibenik jest olśniewający, delikatnie przedzierające się promienie słońca tworzą fascynującą grę świateł na fasadach budynków. Architektura zawsze mnie zachwycała, ale tutaj, brak mi słów. Zwłaszcza przy Katedrze św. Jakuba, która reprezentuje mój ulubiony styl architektoniczny. Wiadomo swoje robi wczesna godzina, blask wschodzącego słońca i turyści, których nie ma.

Katedra św. Jakuba

Katedra uchodzi za najpiękniejszą w całej Dalmacji, jest idealnym przykładem harmonijnego połączenia gotyku z renesansem, a także jedyną w Europie wybudowaną wyłączenie z kamienia. Do jej budowy nie wykorzystano ani jednej cegły, a kamień został przywieziony z wysp Susak, Korcula, Rab, Krk i Brač. Wzniesienie tej trójnawowej katedry trwało ponad 100 lat (1431-1536), jednym z architektów był Juraj Dalmatinac. W roku 2000 Katedra św. Jakuba została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Fryz z wyrzeźbionymi głowami

Można by pomyśleć - na pierwszy rzut oka, no kościół, w sumie jak każdy inny. Ale podejdźmy bliżej. Zatrzymajmy się i przyjrzyjmy. Katedrę oplata fryz z wyrzeźbionymi głowami dzieci, kobiet i mężczyzn, naprawdę robi wrażenie, jest ich 74 i każda jest inna. Fasadę zdobi potężna rozeta oraz imponujący portal z rzeźbami Chrystusa i dwunastoma Apostołami.

Kariatyda, Katedra św. Jakuba

Wnętrze katedry zachwyca swoją kamienną surowością, ogromem i misternymi zdobieniami. Warto zwrócić uwagę na sklepienie oraz XV-wieczne baptysterium podtrzymywane przez rzeźby dzieci.


Wnętrze Katedry św. Jakuba
Rozeta, Katedra św. Jakuba

Kiedy przebywaliśmy w Šibeniku mężczyźni znajdujący się w pobliżu katedry zdejmowali dekoracje wykonane z materiałowych chorągwi i roślin.

Pamiętajmy, każda okazja jest dobra do zatrzymania, chwili refleksji i obserwacji. Nie pędźmy tak nie wiadomo dokąd. Cieszmy się chwilą, cieszmy się życiem.
Pozdrawiam serdecznie
Dagmara


Copyright © 2016 Dziennik Fotograficzny , Blogger